Kváskový chléb – poctivé pečivo pro zdravý mikrobiom.

Pečivo je u odborníků zdravé výživy již dlouho v top 3 produktů škodící našemu zdraví, přesto v supermarketech stále vidíme obrovskou část prodejní plochy věnovanou košům plněných sladkým, slaným, zapékaným, rozpékaným a nevím jakých ještě produktů.  Přešlechtěnost lepku v kombinaci s cukrem a tukem v našem zažívání udělá své a odmění se nám v podobě snížení energie, nedostatku živin, zvýšení chutí na další sousta, zaplísněností střev ……… Dle mého názoru to je vysoká daň za pohodlnost, rychlost, dostupnost a vždy čerstvost, Nemyslíte?

Když už mám konzumovat lepek, tak kvalitní v podobě kváskového žitného nebo žitno-špaldového chleba a ne x krát denně, ale maximálně jednou v množství cca 60g. Upeču si ho doma, nebo volím malé pekárny, které dodržují tradiční postup v pečení.

Proč je kváskový chléb z čerstvého kvásku lepší?

Klasické pekařské droždí je tvořeno jedním druhem kvasinek (kvasinkou pekařskou) na rozdíl od kvásku, tam je přes sto nejrůznějších mikroorganismů, kvasinek a přátelských bakterií, které upravují zažívání a prospívají naší střevní kultuře a tím celkovému zdraví. Při dobrém skladování vydrží v utěrce až 10 dní bez plísně a na rozdíl od klasického pečiva z droždí nenadýmá. Je to díky tomu, že v procesu kynutí se kyselina fytinová, která tyto obtíže způsobuje, rozkládá. Takže pozor na fígle v marketech, kde se pečivo tváří na etiketě jako kváskové, ale je doplněno kvůli stabilizaci a rychlosti kynutí klasickým droždím! – Ach, jo.

Jak na přípravu domácího kvásku?

Jeho založení trvá 7-10 dnů. 50g žitné chlebové mouky smícháme v zavařovací sklenici s 50ml vody a necháme při pokojové teplotě pracovat. Do víčka udělejte dírky, celý proces probíhá za přítomnosti vzduchu. To je vše. Při pečení nezapomeňte 1 polévkovou lžíci kvasu vrátit zpět do sklenice a dokrmit znovu žitnou moukou a vodou opět v poměru 1:1. Vložte do lednice. Takto nakrmený kvásek vám vydrží v lednici celý týden. Pokud kvásek za týden nepoužijete, je nutné ho znovu dokrmit trochou mouky a vody.

Na co vše mohu kvásek v kuchyni využít?

  • Pečení kváskového chleba
  • Zahuštění polévek a omáček
  • Pro pečení koláčů a buchet místo prášku na pečení

Vidíte ten rozdíl ve složení kváskového tradičního pečiva?

Kváskový chléb se slunečnicovými semínky – pro recept klikni 

70g žitného kvásku, 350g žitné chlebové mouky, 200g špaldové celozrnné mouky, 550ml vody, 100g slunečnicového semínka, 6g soli (1,5 ČL), kmín.

Kaislerka ze zmraženého polotovaru:

Pšeničná mouka (45%), voda (26%),pekařská směs 19% (slunečnice, žitná mouka, pšeničné otruby, len, jedlá sůl s jódem, cukr, pšeničný lepek, pšeničná mouka částečně pražená, stabilizátor: guaranová guma, emulgátor: E472e, řepkový lecitin, regulátor kyselosti: fosforečnan vápenatý, kyselina citronová, koření, sušené mléko, látka zlepšující mouku: kyselina askorbová, cystein, enzymy), posyp (3,5% sezam, len, sůl s Jódem, droždí 2,5%, rostlinný olej 1%.


A co na kváskový chléb můžete namazat?

Avokádová pomazánka

Škvarková pomazánka

Pomazánka s medvědím česnekem

Fazolová pomazánka

Tvarůžková pomazánka

Pečení chleba je tvořivost, do které můžete vložit kopec lásky.

Inspiraci s recepty a vzorovými jídelníčky můžete najít na www.barboraharvisova.cz

Krásný den Barbora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *