Žitno-špaldový kváskový chléb

Ingredience na formu 30x12cm

70g žitného kvásku /klikni/

350g žitné chlebové mouky

200g špaldové celozrnné mouky

550ml vody

100g slunečnicového semínka

6g soli (1,5 ČL), kmín

Večer si připravíme rozkvas. Do mísy si odvážíme 70g kvásku, 150g žitné mouky a 150ml vody, promícháme a mísu přikryjeme utěrkou, folií, nebo pokličkou a necháme pracovat do rána.

Ráno si z připraveného rozkvasu nezapomeneme odebrat polévkovou lžíci na další pečení a doplníme 200g žitné mouky, 200g špaldové mouky, semínky, kmínem a zalijeme osolenou vodou. Vše propracujeme, těsto je lepivé. Formu na pečení chleba si vymažeme máslem a takto připravené těsto přendáme do formy. Máme ji naplněnou asi z poloviny. Povrch můžeme posypat semínky, kmínem…. Formu přikryjeme utěrkou a necháme dalších 6-8 hodin pracovat.

Pozdní odpoledne: Těsto nám krásně nakyne do plné formy. Předehřejeme troubu na 250°C vložíme formu s těstem a pečeme 20 minut. Poté teplotu snížíme na 200°C a pečeme dalších 35 minut. Po upečení chléb vyklopíme a necháme na mřížce do rána vychladnout. Dle tradičního postupu chléb necháme odpočívat další celý den a až po 30 hodinách od upečení můžeme konzumovat. Uchováváme zabalený v utěrce a 3 a další dny vložíme současně i do sáčku, ať zamezíme vysušení.

Proč je kváskový chléb z čerstvého kvásku lepší?

Klasické pekařské droždí je tvořeno jedním druhem kvasinek (kvasinkou pekařskou) na rozdíl od kvásku, tam je přes sto nejrůznějších mikroorganismů, kvasinek a přátelských bakterií, které upravují zažívání a prospívají naší střevní kultuře a tím celkovému zdraví.

Krásný den všem přeji – Barbora.

www.barboraharvisova.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *