Táhlými vývary proti chřipce a nachlazení

Táhlé dlouhé vývary jsou pro mě lékem č. 1 při všech onemocněních, kde se vyskytují záněty, horečka, únava, jsou skvělou volbou pro regeneraci organismu, nebo při stavech, kdy nelze přibrat na váze. Jejich účinnost je osvědčena tisíciletými zkušenostmi, první zmínku o prospěšných účincích vývaru jsem našla v období roků 1000 n.l. Jsou známy z dob, kdy se rodilo ještě doma a první, co rodička po porodu dostala, byl silný táhlý slepičí vývar pro znovuobnovení síly a rychlý nástup laktace.

Hlavní účinnou látkou vývaru, s pozitivními účinky na naše zdraví, je přírodní kolagen, který chrání a doslova drží tělo pohromadě. V těle se vyskytuje všude, v kostech, kloubech, vazech a chrupavkách, ale i zubech, střevě, pokožce, vlasech, nehtech. V závislosti na druhu vývaru dodáváme svému tělu aminokyseliny, minerální látky a vitaminy, zdravé tuky. Množství prospěšných látek záleží na kvalitě kostí, zeleniny a bylinkách a délce, kterou přípravě věnujeme.

Táhlé vývary svými prospěšnými látkami tělu napomáhají:

1. podpořit imunitu

2. likvidovat záněty ve střevech

3. ulevovat při horečce, kašli, nachlazení

4. dodávat výživu opěrnému aparátu těla

5. vyživovat šlachy, vazy

6. zvláčňují pokožku, vyživují vlasy a nehty

7. předcházet špatné náladě

8. posiluje v zimě ledviny

Jak na přípravu dobrého vývaru?

1. Pro vaření táhlého vývaru je skvělý pomalý hrnec, pokud ho nemáte, je možno použít jakýkoli hrubší nerezový hrnec o objemu alespoň 3l.

2. Do hrnce vložíme kosti (morkové, krůtí či slepičí skelet BIO kvalita!!!), zalijeme vodou a přidáme 1PL jablečného octa nebo citrónové šťávy. Necháme zprudka zavařit.

3. Na hladině se začne tvořit pěna z vysrážené bílkoviny, tu všechnu posbíráme, ať máme vývar krásně čirý.

4. Nyní přidáme kořenovou zeleninu (2 mrkve, 1 velká petržel, ½ celeru) a koření (pepř 6 kul., jalovec, nové koření 4 kuličky, bobkový list 3listy) 1 ČL přírodní soli, pokud máme tak přidáme stonek libečku.

5. Přidáním zeleniny již snížíme teplotu tak, aby na dně hrnce se objevovaly drobné bublinky stoupající vzhůru, ale vývar jako takový na hladině neklokotal a vaříme. Asi po 3 hodinách zeleninu již můžeme vytáhnout, protože všechny prospěšné látky již máme ve vývaru a pokračujeme s pomalým varem u drůbeže 4-8 hodin u morkových kostí 8-48 hodin.

6. Po dovaření vývar scedíme, necháme zchladnout, dáme do lednice. Po 2 hodinách máme na povrchu vysrážený tuk, který odebereme a výsledek, čistý vývar uchováváme v lednici. Spolehlivě vydrží 1 týden.

Takto připravený vývar můžeme použít pro přípravu omáček, pod maso, jako polévku (vždy přidáváme čerstvě restovanou zeleninu, petrželku).

V případě, že chcete vývar používat jako léčivo, např. při horečce, při zánětech střev, doporučuji čistý, teplý vývar s ½ šálku zelené petrželky pít po doušcích 2-3x denně 2 dcl.

Můj tip: Vyzkoušejte si vzít horký vývar do termosky v zimě na hory. Nejen že vás zahřeje, ale doplní vydanou energii.

Jídlem ke zdraví. Barbora

2 Responses

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *