Uvolněte se a dýchejte….

Dech je inspirací a předlohou pro každou činnost v životě. Když dýcháme dobře, plně a zhluboka, můžeme se dobře pohybovat i cítit. Všechny oblasti našeho života, od tělesného a duševního zdraví až po citovou vyváženost a blaho, jsou ovlivněny způsobem, jakým dýcháme.

Když dýcháme zhluboka a plně:

 • Tělo se uvolní a začne se zbavovat napětí, a tím se do každé buňky dostává větší množství kyslíku.
 • Hladina kyslíku v těle se zvyšuje, což vytváří energii a zlepšuje funkčnost oběhového, imunitního, svalového, endokrinního, trávícího, nervového i kardiovaskulárního systému.
 • Nervová soustava je vyvážená díky stimulaci parasympatického nervového systému – systém pro odpočinek a trávení. Pomáhá zklidnit a zpomalit srdeční tep, zachovat energii a zlepšit přirozenou schopnost těla zotavit se a vyléčit. Parasympatikus zlepšuje procesy trávení, předchází plynatosti, zácpě a dalším trávicím potížím.
 • Srdeční tep se zpomalí, svalový systém uvolní napětí a cévy se mohou rozšířit a krev může lépe cirkulovat, krevní tlak se snižuje.
 • Zvyšuje se množství kyslíku v mozku, což podporuje jasnou mysl, soustředění a vytrvalost. Všímáme se díky tomu napětí a způsobu chování, které nám nesvědčí, identifikujeme je, a následně je můžeme změnit, abychom zlepšili vztah k sobě samému i k ostatním.
 • Mysl se může zklidnit a soustředit, což nám pomůže vylepšit stabilitu, rovnováhu a pohyb, takže se vyhneme zranění.
 • Potlačované emoce a napětí se může uvolnit. Až budete příště naštváni, zkuste se několikrát zhluboka nadechnout a vydechnout. Možná budete stále rozčíleni, ale vaše mysl získá víc prostoru, aby se zklidnila. To může mít vliv i na vztahy, pomůže nám to kultivovat trpělivost a pochopení.
 • Sníží se hladina stresových hormonů, především adrenalinu a kortizolu, které potlačují imunitní systém. Pomocí klidného a uvolněného dýchání se imunitní systém posiluje, což napomáhá léčení.
 • Mysl je ovládána, takže jsme více schopni vlastní myšlenky spíše pozorovat, než abychom v nich uvízli. Může nám to pomoci pochopit, že vždy existuje jiný úhel pohledu nebo perspektiva.
 • V těle se zvýší tvorba a šíření přírodních opiátů, což pomáhá překročit práh bolesti.
 • Hladina kyslíku a kysličníku uhličitého je vyvážena, což napomáhá vytvořit zásadité prostředí a snížit kyselost. Posílení zásaditosti v těle pomůže snížit riziko infekce a zánětu.

————————————————————————————-

Vnímejte přirozenou mechaniku dechu.

1. Lehněte si pohodlně na zem na záda, pokrčte kolena, chodidla jsou na podložce. Dlaně si položte na břicho. Vnímejte tvar svého těla a nechte ho vpíjet do země. Soustřeďte se na rytmus svého dýchání.

2. Zhluboka se plně nadechněte nosem a v průběhu nádechu si představte v duchu jak zní citoslovce HANG,  s mírným povzdechem nosem vydechněte a nechte zaznít zvuk SOU. Několikrát toto opakujte. Zvuky si představujeme, nevyslovujeme.

3. Nyní nechte, aby se dýchání zklidnilo do svého rytmu, naslouchejte klidu a jednoduchosti svého dechu.

4. Všimněte si, jak při nádechu dech zaplňuje každičké místo ve vašem těle a naopak, při výdechu ho vyprazdňuje. Plíce se při nádechu rozepnou, zvedne se břicho, hruď a když potom vydechnete, plíce se uvolní a hruď i břicho klesnou dolů.

S úctou k sobě! Barbora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *