Víte všechno o mléce?

Mediální kampaň „Mléko do škol“, denně alespoň 2 reklamy na neodolatelně chutné a zdravé mléčné výrobky, to je to, co dnes vychovává u našich dětí vztah k mléku a mléčným výrobkům. Reklamu na Pribiňáky si pamatuji ještě dnes i já ze svého dětství z filmu Ať žijí duchové. Odborníci se nejčastěji odkazují na zdraví našich kostí a potřebu vápníku, které tělo v každém věku potřebuje a tím si vychovávají své celoživotní spotřebitele.

Podívejme se však do přírody a zamysleme se, z čeho čerpají vápník všechna býložravá zvířata, jejichž kosti jsou 2x větší a několikanásobně silnější než naše?

Není to s tím mlékem tak trochu jinak?

Pro vlastní posouzení Vám udám několik faktů:

1. 100ml kravského mléka obsahuje pouze 100mg vápníků. Odborníci na mléčné výrobky ale tvrdí, že v podobě sýru, kdy pojídáme koncentrovanější formu mléka, získáme vápníku více, ba dokonce konzumací 100g sýru získáme 100% DDD vápníku, a to je min. 800mg.

2. Proč nám ale neřeknou, že např. 100g MANDLÍ obsahují 247mg vápníku nebo MÁK, který se u nás vždy v minulosti hojně pěstoval, osahuje ve svých 100g dokonce 1400mg vápníku.

3. Vápník je zastoupen ve všech rostlinných produktech např. luštěniny, kořenová zelenina, brokolice, celozrnné obiloviny.

4. Ve východních zemích jako je např. Japonsko, kde kravské mléko téměř nekonzumují, osteoporózu neznají.

5. V České republice průměrný občan zkonzumuje 242kg mléčných výrobků a vypije téměř 60l mléka za rok. Osteoporózou trpí každá druhá žena po menopauze a každý šestý muž po andropauze.

A ptám se dále. Dokáže lidské tělo vápník z mléka vůbec vstřebat?

Dle odborníků dokáže, ale jejich biologická využitelnost je téměř mizivá, zdroje uvádějí něco mezi 10-30%. Míra vstřebatelnosti vápníku závisí na dalších látkách, jako je např. Hořčík nebo vit. D.

Pravidelná konzumace mléka a mléčných výrobků má vliv na:

  • ZAHLENĚNÍ TRÁVICÍHO A DÝCHACÍHO ÚSTROJÍ – hlen vzniká při procesu trávení
  • VZNIK ALERGIÍ: neschopnost trávit kasein i mléčný cukr
  • ATEROSLEROTICKÉ NEMOCI CÉV – z důvodu špatné vstřebatelnosti vápníku, který je potřeba k odkyselovacím procesům v těle
  • KVALITU PLETI – podporuje vznik akné, ekzémů
  • SILNĚ ANABOLIZUJÍCÍ DOPAD NA TĚLO: nadměrný růst měkkých tkání

Opravdu se musíme vyhnout všem mléčným výrobkům, když chceme být zdraví?

V případě, že řešíte některou z výše uvedených potíží, tak říkám bezkompromisní ANO. Pokud jste zcela zdrávi, můžete si OBČAS (1x v týdnu) dopřát kvalitní zakysané mléčné výrobky, apeluji zde však na kontrolu zdroje původu. Asi se shodneme, že zvíře, které nevidělo za svůj život slunce, zelenou louku, je krmeno šrotem a poháněno hormony nám nedá správnou energií pro naše těla.

VÝZVA: 15 DNÍ BEZ MLÉČNÝCH VÝROBKŮ

Vyzkoušejte a na vlastní kůži zažijte více energie, lehčí trávení, čistější pleť. Je to jen na Vás.

Čím mohu nahradit mléko při vaření?

1. Tekutá rostlinná alternativa mléka – makové, kokosové, oříškové, rýžové sojové – omezeně– doporučuji do kaší, kávy na pečení. NE – sušené formy (obsahují často glukózo-fruktózový sirup).

2. Tekutá rostlinná alternativa smetany – luxusní mandlová smetana, rýžová, omezeně sojová smetana, kokosová smetana – výborná místo šlehačky z kravského mléka.

3. Alternativa jogurtů – oříškové dezerty, obilné dezerty.

Můj tip na výrobu kokosového jogurtu: Kokosové mléko rozšleháme, aby se nám spojila voda s tukem, nádobou několikrát bouchneme o stůl, ať se zbavíme vzduchu vzniklého šleháním. K výrobě jogurtu můžeme využít 3 varianty:

  1. Zakoupit čistou mlékárenskou kulturu
  2. Použít tabletu probiotických kapslí
  3. Použít kvalitní bílý jogurt (kravský, kozí, ovčí)

Osobně nejčastěji používám bílý jogurt, který potřebuje k úplnému kvasnému procesu asi 10-16 hodin v teplotě okolo 40°C. Na 400ml kokosového jogurtu použiji 1 polévkovou lžíci jogurtu kravského. Pro udržení teploty můžete použít sušičku ovoce, parní troubu nebo nyní v zimě postačí teplo-vodivá nádoba (např. skleněná) do které sklenici s jogurtem strčíme, přikryjeme (ale tak, aby tam šlo trochu vzduchu) a postavíme k ústřednímu topení. Nebo jednoduše na trhu dnes existuje celá řada jogurtovačů, které Vám teplotu spolehlivě udrží.

S láskou Barbora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *